بدون دیدگاه

عجایب  شهر سوخته

 

 

 

ادرس کانال تلگرام 

 

شهر ناشناخته 5000 ساله که شگفتیهایش پایانی ندارد)
#شهرسوخته كجاست ؟
اين مردم موفق و دانا چه كساني بودند ؟ 
اينان چرا و چگونه همگي يكشب در آتش سوختند ؟؟
مردم شهر سوخته در 3 هزار سال پيش از میلاد چگونه به اين همه علم و پيشرفت رسيده بودند ؟؟؟
چطور چنین تمدن پیشرفته ای ناگهان محو شدند؟؟؟؟
_اينها سوالاتي است كه تا امروز باستان شناسان طي سالها تحقيق هنوز به جوابش نرسيده اند و نمي دانند مردم اين شهر عظيم و مدرن و پيشرفته در 5000 سال پيش از كجا آمده بودند و چگونه به اين همه علم و دانش رسيده بودند و چگونه طي يك شب همگي در آتش سوختند و نابود شدند ؟؟!!!!!!
شهر سوخته در ساحل رودخانه ی هیلمند و ۵۶ کیلومتری شهر باستانی زابل قرار دارد.شهری که نقش بسیار مهمی در ایران باستان داشته است.اگرچه امروز بخش اعظم تمدن ایران باستان و رودخانه ی هیلمند در کشورهای پاکستان و افغانستان قرار گرفته است.
طبق کاوشهای باستانشناسان شهر سوخته هم زمان با تمدنهای سومر در بین النهرین و تمدنهای هاراپا و موهنجودارو در شمال غربی پاکستان بوده است . شباهت مجسمه های یافت شده با آنچه که در هاراپا وموهنجودارو وجود دارد این نظریه را اثبات می کند علاوه بر اینکه ابزارها و علوم پیشرفته ای که در شهر سوخته وجود دارد حکایت از شهری بزرگ و تجاری در حدود ۶۰۰۰ سال پیش می کند.بر مبنای یافته‌های باستان شناسان شهر سوخته ۲۸۰ هکتار وسعت داشته و بقایای آن نشان می‌دهد که این شهر دارای پنج قسمت اساسی بوده که شامل بخش مسکونی واقع در شمال شرقی شهر سوخته؛ بخش‌های مرکزی؛ منطقه صنعتی؛ بناهای یادمانی؛ و گورستان است که به صورت تپه‌های متوالی و چسبیده به هم واقع شده‌اند. هشتاد هکتار از شهر سوخته را بخش مسکونی تشکیل می‌داده‌است.
_نژاد و زبان مردم شهر سوخته :
علی رغم پیدا کردن بیش از ۴۰۰۰ اسکلت در گورستانهای این شهر هیچ کس موفق به شناسایی نژاد مردمی که در این ناحیه می زیستند نشده است.همین مشکل در خصوص شهرهای باستانی هاراپا و موهنجودارو نیز وجود دارد و در نتیجه باستانشناسان را به این باور سوق داده است که مردم از همان نژاد ناشناس سومری بوده اند که به مناطق خوش آب و هوای زمین در کنار رودخانه های عظیم کوچ می کردند و با یکدیگر ارتباطات تجاری داشتند.
يكي از بزرگترين اسكلتهاي كشف شده در جهان در شهر سوخته كشف شده كه متعلق به مردی بين 35 تا 40 ساله است كه 192/5 سانتیمتر طول قدش بوده كه اين بلند ترين اسكلت ديده شده در عصر باستان است.
زبان مردم شهر سوخته و به طور کلی مردم نواحی بلوچستان و زابلستان باستان نا شناس باقی مانده و کسی قادر به رمز گشایی نوشته ها و مهرهای کشف شده نیست.
_زنان شهر سوخته :
تازه ترين يافته های باستان شناسان در گورهای شهرسوخته حاکی از اين است که زنان شهر سوخته لباس های زيبايی شبيه به ساری می پوشيدند و به آرايش و زيورآلات قيمتی اهميت می داده اند.
_تجارت:
شهر سوخته(ایران باستان) به کشورهایی همچون سومر -هاراپا- موهمجودارو و مصر وسایل صنعتی و جواهرات و وسایل تزیینی صادر می کرده است.
_دین مردم شهر سوخته :
به غیر از تعدادی مجسمه ی بت مانند از خدایان مونث و چند پیکره ی مرد که گمان می رود طبقه ی روحانی را نشان دهد علائم دیگری یافت نشده که بتوان دین اصلی مردم را مشخص کرد.البته در جدیدترین فصل کاوشها(بهار 95) ساختمان یک معبد بسیار بزرگ کشف شده است که احتمالا به زودی پاسخ این پرسش واضحتر خواهد شد.
_قربانی کردن انسان:
در قبرستانهای شهر سوخته اجسادی پیدا شده است که نشان می دهد آنها طی مراسمی قربانی شده بودند، در یکی از قبرها ۱۳ سر قطع شده به صورت دایره وار و به همراه هدایا و وسایل تزیینی پیدا شده است که نشان از نوعی مراسم مذهبی دارد. همچنین در چند قبر دیگر اسکلتهایی یافت شده که جمجمه ی آنها در بین پاها و جدا از بدن قرار گرفته.از آنجا که این اجساد با احترام و به همراه هدایا دفن شده اند احتمال قتل و یا شکنجه وجود ندارد بنابراین می توان آن را قربانی تلقی کرد.
_آب و فاضلاب :
سراسر شهر سوخته دارای سیستم پیشرفته ای برای انتقال آب به منازل و سطح شهربوده که جنس لوله ها از سفال خاصی است.چيزي كه در تمدنهاي بسيار پيشترفته مانند عيلاميها و هخامنشيان مي بينيم و از يك قوم كوچك بسيار بعيد است كه اينقدر به مسئله بهداشت و تامين مصرف مردم و ساكنين اهميت مي دادند.
محل قرار گیری شهر سوخته در منطقه ای کاملا غیر زلزله خیز ( حتی تا امروز) بنا شده (درست مانند تمدنهای سومر-مصر و دره ی سند)و به این دلیل سوخته خوانده می شود که ۲ بار به طور کامل سوخته ولی دوباره باز ساخته شده است و ناگهان بدون هیچ نشانی در ۲۱۰۰ سال پیش از میلاد تخلیه شده است. دقیقا هم زمان با نا پدید شدن تمدن های دره سند( یعنی هاراپا و موهمجو دارو)
بهر حال اين منطقه و تمدن اعجاب انگيزچيزي حدود 4500 سال پيش بر اثر يك آتش سوزی عظيم ، انقدر عظيم كه نمي توانسته كار حمله احتمالي قومي به اين منطقه باشد اين شهر از بين رفت.{اين آتش سوزي مي تواند آتش سوزيهايی عظيم ناشي از گرم شدن زمين ، يك جنگ ويرانگر ، و يا صاعقه هاي بزرگي بوده كه توانسته شبانه و طي چند روز يك شهر را كاملا» تبديل به خاكستر نمايد!}
چرا شهر سوخته به عقیده عده ای بهشت باستان شناسان معرفي شده ؟
زیرا هر روز چيز تازه اي براي كشف شدن دارد:
پيشرفت تكنولوژی این ناحیه در 5 هزار سال پيش آنقدر مدرن و امروزی بوده كه باستان شناسان حتي در دورانهای بعدی تاريخ همچون دوره با عظمت هخامنشيان شبیه آن را نیافتند. عمل جراحي بسيار ظريف مغز يکك دختر 14 ساله گواهی بر پیشرفته بودن ساکنین شهر سوخته میباشد و بسيار جاي تعمق و تعمل دارد{ چون حتي در دوران ساساني كه دانشگاه علوم پزشكي در جندي شاپور(دزفول كنوني)وجود داشت همچين پيتشرفتهايي در علم پزشكي نكرده بودند و گزارشاتي مبني بر جراحي مغز و يا جراحي چشم و يا ساخت چشم مصنوعي تا امروز یافت نشده است.}
تعجب باستانشناسان و مورخين به اين خاطر است که در ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد جراحی مغز و کار گذاشتن چشم مصنوعی انجام شده است.در تصاوير ضمیمه ، جمجمه ی دختری ۱۴ ساله را میبینید که به دلیل بیماری مغزی جراحی شده بود تا پیش از این تصور میشد که تنها در مصر باستان(حدود 300 قبل ازمیلاد) دست به جراحی می زدند.
همچنین کشف اسکلت زنی ۳۵ ساله که از چشم مصنوعی استفاده می کرده نیز تنها کشف باستان شناسی در مورد ساخت چشم مصنوعی تا امروز میباشد.
تاس هاي بازي كشف شده به همراه تخته نرد در شهر سوخته:
نكته جالب اينكه چه تفكر عظيم و پويايي در اين مردم وجود داشته وهمچنین این وسيله بازی چقدر شبيه به تخته نرد كه دارای تاس و مهره هايی شبيه به تخته نرد امروزيست.
همچنین کشف مقدار زیادی آثار انگشت انسان‌های باستان در تپه دشت از محوطه‌های اقماری شهر سوخته در بهمن 94 که نشانگر دوره‌های دوم، سوم و چهارم استقرار در شهر سوخته یعنی حوالی سال 2900 قبل از میلاد به بعد که در حوزه تولید سفال فعال بوده یکی دیگر از شگفتیهاست زیرا آثار و شواهد تازه‌ای از مراحل مختلف تولید سفال یافته که یکی از شاخص‌ترین آنها مواد خامی که برای رنگ‌آمیزی سفال بوده برای اولین بار به دست آمد.
_استفاده از سوخت پاک با تولید حرارت 1100 درجه در شهر سوخته
در حفاری تپه دشت(یکی از محوطه های شهر سوخته) مقدار زیادی کود شتر و کود گوسفند به دست آمد که به باستان شناسان به دنبال بازسازی روند تولید سفال کوره‌های پخت سفال قدیمی را با سوخت کود حیوانی شبیه‌سازی کردند.{همچنین پروفسور توزی (باستان‌شناس ایتالیایی) در کاوش‌های شهر سوخته موی شتر پیدا کرد،و نتیجه گرفت آنچه از یکی از کوره‌ها کشف کرده‌، کود شتر است. زیرا کود شتر، شکل خاصی دارد در واقع این کود یک حالت سه تایی با یک زائده در پشت دارد که در فصل جدید کاوشها نیز نمونه‌ای از آن را کشف کردند}
در حفاری از تپه‌دشت مقدار زیادی مدفوع گوسفند سوخته پیدا شد، در واقع نتایج به باستان شناسان می‌گوید هرچه کود حیوان ریزتر باشد، آتش و حرارت بیشتر تولید می‌کند. کود شتر خیلی کوچکتر از گاو و کود گوسفند نیز کوچکتر از شتر است، حرارت تولیدی از کود شتر که معمولا از گیاهی مثل خار تغذیه می‌کند به مراتب بیشتر از گاو است که علف می‌خورد، نکته جالب این است که مردم عصر شهر سوخته کاملا نسبت به این موضوع آگاهی داشته‌ و یک دانش علمی در این باره وجود داشته است و پس از بررسی‌ها و پژوهش‌های فصل نخست حفاری تپه دشت، مشخص شد که کوره ‌های پخت سفال باستانی با سوخت کود حیوانی بین 800 تا 1100درجه سانتی گراد حرارت تولید می‌کردند.
_عدم کشف هر نوع سلاحی در طی 5فصل کاوش در این منطقه با وجود پیدا شدن خط کش چوبی یا شانه سر سوالهای بسیاری را برای باستان شناسان پیش آورده که چطور هیچ وسیله شکار یا نبرد در این شهر باستانی وجود ندارد.
_دستاوردهای پزشکی:
1.#چشم مصنوعی:
مطالعات اوليه نشان داده اند که چشم چپ زن تنومند مدفون در قبر شماره 6705 مصنوعي بوده است .سن اين زن بين 25 تا 30 سال تخمين زده شده است .بررسي بيشتر توسط پزشكان مشخص نمود كه زير ابروی زن مذکور آثار آبسه چركي و جراحي وجود دارد!به علت طول زمان زيادي كه بخش زيرين چشم مصنوعي با پلك چشم در تماس بوده آثار ارگانيكي پلك چشم بر روي پروتز مصنوعي مشخص است .جنس اين چشم مصنوعي يا پروتز هنوز بطورکامل مشخص نشده اما به نظر مي رسد از جنس قير طبيعی با مخلوط يك نوع چربی حيوانی درست شده است. وسط اين پروتز خالي است كه چشم از داخل آن پيدا بوده است.بدنه چشم مصنوعي با نوعي مفتول طلايي احاطه گرديده و توسط 2 سوراخ موازي به چشم اين زن پيوند زده شده بودند.نقشي كه در روي اين چشم مصنوعي طراحي شده دقيقا» شبيه به مويرگهاي ريز داخل چشم انسان مي باشد.به همراه اسكلت اين زن عجيب تعدادي لوازم مانند : يك كيسه چرمي ، يك آينه مفرغي ، وتعدادي مهر هاي تزئيني و تعدادي ظروف سفالي كشف شد.زمان درگذشت اين زن با استفاده از كربن 14 و مطالعات آزمايشگاهي حدود 3هزار سال قبل از ميلاد مسيح تائيد شد.
2.#جراحی مغز:
همچنین يك اسكلت كشف شد كه مورد جراحي مغز قرار گرفته بود.جراحي مغز به اين شكل هنوز در هيچ جايي از كره زمين با ساده ترين وسايل موجود و بدون تجهيزات اتاق عمل ديده نشده!
_گزارش استاد سجادی از كشف #تخت نرد باستاني:
در سال گذشته از گور باستانی موسوم به شماره ۷۶۱ قديمی ترين تخت نرد جهان به همراه ۶۰ مهره آن در شهر سوخته کشف شد،که بسيار قديمی تر از تخت نردیست که در گورستان سلطنتی اور در بين النهرين کشف شده بود.
آقای سجادی گفته که اين تخت نرد از چوب آبنوس و به شکل مستطيل است. چون آبنوس در سيستان و بلوچستان رشد نمیکرده مشخص است که از هند وارد شده است.روی اين تخت نرد، ماری که ۲۰ بار به دور خود حلقه زده و دمش را در دهان گرفته، نقش بسته است.
{به نظر می رسد که چنين طرحی هم به موضوع های فرهنگی و فلسفی هند مربوط باشد، چرا که چنين علامتی در فرهنگ هند به معنی مرکز انرژی های حياتی در بدن انسان است}
اين تخت نرد ۲۰ خانه بازی و ۶۰ مهره دارد. مهره ها که در يک ظرف سفالی در کنار تخت نرد قرار داشتند از سنگ های رايج در شهر سوخته يعنی از لاجورد، عقيق و فيروزه است.
به نظر آقای سجادی اين تخت نرد ۱۰۰ تا ۲۰۰ سال قديمی تر از تخت نرد بين النهرين است و به همين دليل او فکر می کند اين بازی از شهر سوخته به تمدن بين النهرين رفته است. گروه تحقيق و کاوش هنوز روش بازی با اين تخت نرد را نيافته است.
همچنین خاكستر جسد يك انسان 3 هزار ساله در شهر سوخته كه در هنگام آتش سوزي در هنگام نيايش و يا خواب بسر مي برده یکی از کشفیات جالب می باشد.
کشف عجیب يك گور قديمي در شهر سوخته متعلق به يك زن و شوهر:
اينان مدتي قبل از آتش سوزي و نابودي هميشگي شهر سوخته از دنيا رفته بودند. جالب است بدانيد هنوز دستبند و زيور آلات زن به همراه اسكلت مشخص بود و با نگاه اول مشخص مي شد كه كدام زن و كدام مرد هستند.سن تقريبي اين دو حدود 30 سال بوده و چنان عاشقانه در بغل و كنار يكديگر بخاك سپرده شدند كه گويي در آن دنيا نيز با يكديگر خواهند بود.در كنار آنها مقداري غذا و لوازم مورد نياز در آن دنيا برايشان گذاشته شده!
_مهرهای كشف شده در شهر سوخته :
ظاهرا اين مهرها جهت شناسايي افراد مهم يا حكومتي و يا برای شناخت تجار معروف در طول تاريخ استفاده میشد. تا كنون اين مهرها بيشتر در حفاريهاي دوران هخامنشي كشف شده بود.
اين مهر ها براي فرمان هاي حكومتي و شناسايي مالاتجاره استفاده میشد.
نكته جالب اينكه با كشف تعداد زيادی از اين مهرها معلوم شد كه ساكنان شهر سوخته چنان پيشترفته بودند كه از تجارت و سلسله مراتب اجتماعی مختلفی برخوردار بودند و چنان طبقات اجتماعی جالب و پيشترفته ای داشتند كه افراد با توجه به موقعيتشان نسبت به يكديگر از برتری و شناسايی خاصی برخوردار بودند.
_يك فقره شانه بسيار جالب كه در كوره به شكل ماهرانه اي ساخته شده است.
اين اثر نشانه ای از نوع تفكر و رفتار اجتماعي ساكنان ايران زمين در 4 هزار سال پيش مي باشد.باستان شناسان از روي همين اثار مكشوفه با عمق و عادات و تمدن يك ملت پي می برند.
_اولین انیمیشن جهان:
كشفي كه باستان شناسان را متحير كرد كشف قديميترين تصوير متحرك كه بر روی يك سفال با استادی هر چه تمام تر به تصوير كشيده شده بود.روی این سفال يك بز كوهي يا گوزن در حال جهش به سمت يك درختچه برای خوردن گياه آن مي باشد.
سفالهای كشف شده در شهر سوخته ،همگي رنگي بوده و با رنگهاي طبيعي در 4 هزار سال پيش لعاب داده میشدند.
همچنین يك نمونه پارچه كشف شده از لباس یکی از شهروندان شهر سوخته در 4 هزار سال پيش نشان داد که در آن زمان ساكنين اين شهر لباس كامل بر تن مي كردند.
در انتها ليست اشيائي كه تاكنون در منازل و قبرهاي شهر سوخته پيدا شده :
_مهرهایی از جنس لاجورد و صدف و فیروزه
_سفال با امضای سفالگر بر روی آن
_خانه هایی با چند اتاق خواب و اتاق نشیمن
_چکش مفرغی- مسی
_کاسه های مرمری
_شهرکهای مسکونی و ساختمانهای همگانی
_اشیای وارداتی از تمدن هاراپا و سند که ارتباط این تمدنها را ثابت می کند.
_النگوهاو مهره ها و پیکره های انسانی
_بذر خربزه – حبوبات – ماهی خشک کرده -برنج برای خوراکی-بذر زیره ی کرمانی
_کوره های سفالگری و کوره های ذوب فلزات
_دکمه- تبر- سوزن-بند کفش-قلاب- شانه ی سر- خط کش با دقت نیم میلیمتر
_طناب -سبد- لباس- تخم حشرات -ناخن و مو
که همه این موارد در هیچ نقطه باستانی دیگر تا امروز یافت نشده و نشان می دهد که این قسمت از ایران کاملا دست نخورده باقی مانده است{یا باید کتتابهای تاریخ را با دید تازه ای بخوانیم}
از نگاه من مهمترین چیز در شهر سوخته عدم کشف سلاح در این شهر هست که نشانگر صلح پایدار این مردم با همسایگانشان هست.
منابع:کتاب تقدیر یا تدبیر؛ دکتر ابوالقاسم تفضلی
پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری شهرسوخته
_____________________البته این خلاصه ایست از شگفتیهای شهر سوخته سیستان وبلوچستان
گردآوری آرش خردکیش

پسورد فایل : www.mandegarweb.com
  • ارسال شده توسط :
    admin
  • تعداد بازدید :
    195 views
اشتراک گذاری
نوشته‌های پیوسته